Analist Portofoliu - Asigurari generale

Job Level:  Professional
Location:

RO

Area of Expertise:  Product Management
Unit:  Allianz Romania
Employing Entity:  Allianz Tiriac Asigurari SA
Job Type:  Full-Time
Remote Job:  Hybrid working
Employment Type:  Permanent
ID:  55282
Position Cluster:  Non-Executive

Ce responsabilitati vei avea:

  • Monitorizezi performanta portofoliilor de asigurari generale existente in companie
  • Automatiziezi procesul de monitorizare a portofoliilor de asigurari
  • Calculezi indicatori de profitabilitate aferenti portofoliilor de asigurari generale pentru suport proces decizional si luare masuri corective la nivel de portofoliu
  • Intocmesti documentatia aferenta masurilor corective luate, solicitata intern si de grupul Allianz
  • Alcatuiesti rapoarte solicitate ad-hoc de catre superiorii ierarhici
  • Interactionezi direct cu departamente cheie implicate in procesul dezvoltare produse, de tarifare si de monitorizare a performantei portofoliilor de asigurari generale

Ce asteptam de la tine:

  • Studii universitare si post-univesitare:  Statistica, IT, Economie, Cibernetica, Matematica
  • Competente IT: SQL, MsOffice, Power BI
  • Engleza – cel putin nivel mediu
  • Curiozitate combinata cu scepticism si intuitie, creativitate, storytelling pentru prezentarea concluziilor cercetarilor efectuate, spirit analitic, usurinta in a efectua si intelege calcule
  • Constituie un plus: cunoastere asigurari generale, experienta in lucrul cu cantitati mari de date

Ce iti oferim:

  • Oportunitatea de a lucra intr-o companie solida pe piata din Romania, cu acces la programe si know-how din cadrul grupului Allianz
  • Un model de lucru hibrid si un program flexibil
  • Oportunitati de cariera si de dezvoltare profesionala in cadrul unei companii multinationale
  • Asigurare de sanatate si de viata, si posibilitatea de a adera la fondurile de pensii facultative
  • Tichete de masa si tichete cadou
  • Prime de vacanta, de sarbatori si aniversare
  • Oferte si servicii atactive: reduceri la politele de asigurare Allianz-Tiriac, abonament Bookster etc.

Nota: Acest material este dedicat tuturor persoanelor indiferent de gen și indiferent dacă au sau nu o dizabilitate sau altă vulnerabilitate